Tél végi, lemosó permetezés
Admin 2007.03.03. 19:47
Ezekben a langyos téli napokban aktívan terjednek haszonnövényeinket a kórokozók és kártevők.
Sokáig meditáltam, hogy milyen tevékenységhez tudnám leginkább hasonlítani a most megtárgyalásra választott tél végi, lemosó permetezést és végül is arra a következtetésre jutottam, hogy ez hatásában és fontosságát illetően leginkább a mindennapos, reggeli mosakodáshoz hasonlítható: egyszerű, de kultúrember számára elkerülhetetlen. Megkísérlem állításomat érvekkel alátámasztani.
A kertekben álló fákat és bokrokat számtalan kártevő és betegség fenyegeti. Minthogy azonban itt a növények a gyümölcsfák, a gyümölcstermő bokrok, a díszfák- és díszbokrok, a szőlőtőkék egymás közvetlen közelében, vegyesen állnak, ezért növényvédelmüknek olyannak kell lennie, amely valamennyi növény számára a szükséges mértékű védelmet nyújtja anélkül, hogy az emberlakta környezetet növényvédő szer maradékokkal szennyezné. Ilyen általános megelőző és fertőtlenítő kezelés a fás növények tél végi, lemosó permetezése.
Ennek az ideje akkor van, amikor a nappali hőmérséklet már a fagypont fölé emelkedik. Ilyenkor a kórokozó gombák spórái és a kártevők tojásai már megkezdik élettevékenységüket, tehát fokozódik az érzékenységük a növényvédő szerekkel szemben. A megvédendő növényekben is megindul a nedvkeringés, tehát fogékonyabbá válnak a fertőzésekre. Nem szabad tehát késlekedni a lemosó permetezéssel annál kevésbé, mert a most alkalmazható szerek később már perzseléseket okozhatnak a fakadó rügyekben.
Hogyan kell most permetezni? Ha lehet, csendes, szélmentes órákban. Esőben, ködös időben semmi esetre se permetezzenek. A permetlével nem szabad takarékoskodni, bőségesen, lemosásszerűen kell a növényekre juttatni úgy, hogy minden eldugott zugba eljusson a permetlé.
A leggyakoribb betegségek: a nagyon elterjedt és sok kárt okozó monília , az almástermésűek varasodása, a különböző lisztharmatgombák, az őszibarackfák sok bosszúságot okozó levélfodrosodása, a pajzstetvek , a különböző atkák, az almafák vértetűje, a körtefák levélbolhája, stb.
A sokféle kártevő és betegség ellen legcélszerűbb most többcélú növényvédő szert választani és a speciális szerek használatát későbbre halasztani, amikor az egyes kártevők és betegségek ellen kell bevetni őket.
A sokféle lemosó permetezőszer többsége réz, kén, illetve olajtartalmával fejti ki jótékony hatását. Közülük a legismertebbek: a bordói lé, amely most már gyári készítmény formájában is a kertészkedők rendelkezésére áll. Jól ismert lemosó permetezőszer a réztartalmú Cuprosan, a kéntartalmú Nevikén, az olajtartalmú Agrol Plusz. Újdonságnak számít a Vektafid három változata , a réztartalmú Vektafid R, a kéntartalmú Vektafid S és az olajos Vektafid A, amelyek jól kiszórható, megbízható lemosó permetszerek.
Befejezésül azt mondhatom, hogy aki ezt a permetezést idejében és gondosan elvégzi, annak a tavasz és a nyár folyamán sokkal kevesebb gondja lesz a kertjével, mint aki ezt a lehetőséget elmulasztja.
|