A rózsakabóca a szedret is szereti
Admin 2007.03.03. 19:44
A rózsakabóca nem nagyjelentőségű kártevő, de úgy látszik, terjedőben van hazánkban. Bemutatjuk, hogyan ismerhető fel és mit kell róla tudni.
A rózsakabóca nem nagyjelentőségű kártevő, de úgy látszik, terjedőben van hazánkban. Tudományos neve Edwardsiana rosae. Régebbi, de még használatos nevei: Typhlocyba rosae és Cicada rosae.
Rózsakabóca szívásnyomok a szeder levelén
A nimfák és a kabócák
A levelek fonákán szívogatnak a sárgászöld, szárnyatlan lárvák (szaknyelven nimfák) és a négyszárnyú, 3 mm nagyságú kifejlett kabócák. Szárnyaik áttetszők, amikor leülnek, háztetőszerűen takarják be a rovart. Hátsó lábaik hosszú ugrólábak. Ha megriadnak, hirtelen felpattannak és gyors irányváltású repüléssel menekülnek. Viszonylag gyorsan letelepednek valahová.
Fehér foltot szívnak a levélbe
A levelek színén kis fehér foltocskák jelzik a szívogatást. A kárkép nagyon hasonlít a recéspoloska károsítására. Erős fertőzés után a levelek zöld színe fakó hamuszürkévé válik.
Rózsakabóca a kerti rózsa levelén
Almán, birsen és szilván is van
Nem csak a rózsát károsítja, hanem az almát, a birset, a szilvát, a galagonyát, a ribizlit és a szedret is.
Változatos életmód, több gazdanövény
Évente 2, néha 3 nemzedéke van. Tojásait ősszel, októberben rakja a kerti-, és a vadrózsa hajtásainak kérgébe, ahol aztán azok április-májusban kikelnek. Többszöri vedlés után a kifejlett kabócák a levélerekbe rakják a tojásaikat.
Ebben az időszakban többnyire átköltöznek más gazdanövényeikre, majd az utolsó nemzedék települ vissza a rózsára, illetve tapasztalatom szerint akár a szederre is. A rovartani szakkönyv szerint még nem tisztázott az átköltözés oka.
Véleményem szerint az lehet az ok, hogy ősszel a rózsa és a szeder később fejezi be a növekedését mint a legtöbb növény, így a még zsenge levelek jobb táplálkozási lehetőséget adnak, és a tojásrakás is könnyebben megy a még puha háncsba. Azonfelül enyhe teleken még tudnak táplálkozni is.
Égessünk vagy permetezzünk, de óvatosan
A vesszők héjában megbúvó tojásokat elpusztíthatjuk a tavaszi metszés utáni égetéssel. Rügyfakadás előtt mészkénlé, vagy Agrol permetezéssel gyéríthetők a megmaradt tojások. A kikelt nimfák, illetve a kifejlett kabócák Danadim, Mospilan permetezéssel irthatók, ügyelve arra, hogy a levelek fonákára is jusson permetlé. Ezek a szerek nagyon veszélyesek a méhekre, ezért csak az esti órákban szabad kipermetezni.
|