Elfagy, ami korán virágzik?
Admin 2007.03.03. 19:32
Amilyen rendkívüli volt a tél, lehet olyan a tavasz is. De emlékszem olyan tavaszra, amikor március 25-én elfagyott a szőlőm a vastag fás részekig.
Még egy szokásosan hideg februárban is elfagyhatnak a korán virágzó gyümölcsfák virágrügyei, mert a februárt a nagy hőingadozások jellemzik. A címben foglalt kérdésre tehát csak jóslási szinten lehet válaszolni.
Helyzetkép
A mogyoró már január közepére teljesen kivirágzott.
 A mogyoró virágai január közepén
A csüngő sárga barkákat (hímvirágokat) már messziről látni, különösen, ha egy élénk fuvallat virágpor-felhőcskéket kavar körülöttük. A csak közelről látható piros bibeszálakat a nővirágokon azonban nehezebben lehet észrevenni. A többi korán virágzó növény január végi állapota a következő képen látható:
 A korán virágzók állapota 2007. január végén
Baloldalon a som, amely annyira nyílott, hogy már látszik a szirmok sárga színe. Mellette a mandula bimbóin a rügypikkelyek erősen szétfeszültek. Középen az őszibarack bimbói is duzzadtak, de még csak bolyhosak. A tőle jobbra lévő kajszi bimbói még csak alig láthatóan duzzadtak, de a metszetük már mutatja az egyes virágrészek elkülönülését. A jobbszélen egy meggy vessző van, melynek rügyei még nem duzzadtak meg.
Tűrőképesség
A mandula teljes virágzásban is mínusz 5 fokig fagytűrő. Az őszibarack bimbós állapotban mínusz 7 fokig nem pusztulnak el. A szőlő mélynyugalmi állapota (ebben az időszakban a leginkább fagytűrő) általában január elejéig tart, de a plusz 10 fok feletti hőmérséklet meghosszabbítja ezt az időszakot, ezért feltételezhető, hogy még nem ért véget. Addig a fajtára jellemző fagytűrés a meghatározó. A nedvkeringése akkor indul meg, amikor a levegő hőmérséklete tartósan 10 fok felett van, és a talaj hőmérséklete is eléri a 8-10 fokot 30 cm-es mélységben.
A következő időszakban tehát a mínusz 5-7 fokos fagyokig lehet reménykedni. Ha ennél hidegebb jön, akkor is kérdéses, milyen tartós lesz a lehűlés, és az is számít, hogy milyen vastag a hideg légpárna, persze csak akkor, ha nem szállított fagyról van szó. Gyakori eset, hogy az őszibarack termőrügyei 2 méter magasságig elfagynak, de a magasabban lévők megmaradnak. Az ilyen fák metszésekor nagy a kísértés, hogy meghagyjuk az összes fönti részt. De amit megnyerhetünk a fagyos évben, azt elveszíthetjük a következő évben, mert vissza kell szorítani a felmagasodott fákat a normális szintre.
Végül is csak azt mondhatom, várnunk kell bizalommal, hátha megússzuk az elfagyást. Azt mondják: A remény hal meg utoljára. | |
|