Kert.gportal.hu - Tanulj meg kertészkedni!
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Társálgó

 
Aimáció
 
Szavazás
Hogy tetszik az oldal?

Nem jó!
Szuper!:)
Tetszik, de...
Nagyon jó!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Adataid
IP
 
Profi kertész
Profi kertész : A málnaültetvény gondozása

A málnaültetvény gondozása

Admin  2007.03.03. 19:26

Finom-finom, sok is van belőle itthon, de mégsem vagyunk világhírű málnabirodalom. Utánanéztem, hogy a termesztés technikáján mit lehetne még csiszolni. Málnatulajdonosok, figyelem!

 

Magyarország málnatermesztése világviszonylatban is jelentős. A termesztés színvonala azonban közepes, felét sem éri el a nyugati termésátlagnak. Málnatermesztésünk minőségének és terméshozamának javítása csak megfelelő tápanyag- és vízutánpótlással érhető el, ezért utánanéztem ezekneka témáknak.

Műtrágyázás
A fenntartó trágyázás alapja a növény által kivont, vissza nem kerülő (pl: lehullott levelekkel valamennyi visszakerül) úgynevezett végleges kivonási érték.

A málna végleges kivonási értékei  

Hatóanyag

N P2O5 K2O Ca Mg B
Hatóanyag kg/ 1000 kg termés
  5,7 1,5 6,1 2,9 0,8 0,1

A bór mennyisége nagyon kicsinek tűnik, de hatása mégis jelentős, növeli a bogyószámot.A bór könnyen kimosódik a talajból, ezért 2-3 évente ajánlatos B-trágyázást végezni.

A káliumot kénsavas káli formájában ajánlatos kiadni, mert a közönséges kálisó klórtartalmú, és a klór károsítja a málnát.

A termésátlag alapján kiszámított mennyiségeket még módosítani kell a talaj minősége és a kijuttatás módja szerint. Magyarországon az átlagtermés 3,0 t/ha körül mozog, de a jól gondozott ültetvényekben 10-12 t/ha termést takarítanak be.

Szervestrágyázás
Az ökológikus termesztés hívei szervestrágya-komposzttal oldják meg a tápanyagellátást. A szakértők véleménye nem egyezik meg sem a kijuttatás módjában, sem a kiadandó mennyiséget illetően. Általában 24-30 t/ha marhatrágyát, vagy 10 t/ha baromfitrágyát, vagy 10-20 t/ha birkatrágyát  ajánlatos kijuttatni 2-3 évente.

Öntözés
Mivel a málna gyökérzete a felszínhez közel helyezkedik el, hamar szenvedhet a szárazságtól. Egy tartós szárazság 60-75%-kal csökkentheti a terméshozamot. Az egyenletes vízellátás biztosítja a jó minőséget is, főként a megfelelő bogyónagyságot. Ott is gyakran kell öntözni, ahol egyébként kedvezőnek tartják a csapadékviszonyokat.

Úgy vélik, hogy az öntözés legfontosabb időszaka a virágzástól a betakarítás végéig tart. Általában 15-35 mm víz szükséges hetente, a málna fejlődésének 12-13. hetében, a talaj minőségétől függően. A betakarítás utáni öntözés azért fontos, hogy a növény feltöltse tápanyagtartalékait, és lehetővé tegye, hogy a következő évben erős sarjak fejlődjenek.

A vízzel gyengén ellátott ültetvényekben fokozódik az atkák kártétele.

A málna vízigénye a hőmérséklet függvényében

Hőmérséklet
°C

Vízigény
mm/nap

10

2

20

5

30

8

Ha 20 km/ó-nál erősebb a szél, akkor még hozzá kell adni 1 mm/nap mennyiséget.

Azonban a túlzott öntözés az érési időszakban még a keménygyümölcsű fajtáknál is puhulást idéz elő, azonfelül fokozza a sarjképződést a virágzás és a termésmennyiség rovására. Több lesz a gombabetegség, kimosódik a nitrogén és más tápanyagok a gyökérzónából, csökken a talaj szellőzöttsége, ami visszafogja a gyökerek növekedését. Az öntözés módja lehet esőztető, vagy csepegtető is.

Metszés

Fekete- és bíbormálna
Ezeket úgy kell metszeni, mint a szedret.

Tavasszal eltávolítják az elhalt, kiszáradt és gyenge vesszőket, az oldalelágazásokat visszametszik 30-40 cm-re a tövek erősségétől függően.
Nyár elején a sarjakat visszacsípik 60-90 cm magasságban, hogy serkentsék az oldalhajtások fejlődését. Amelyek nem érték el ezt a magasságot, nem csípik vissza a nyár végén sem.
A letermett vesszőket gyorsan eltávolítják, hogy megelőzzék a betegségek terjedését, és segítsék a megmaradó sarjak fejlődését.

A piros málna metszése
A termésérés után a vesszők elszáradnak, ezeket a föld színén ki kell vágni, és el kell égetni, hogy a betegségek és kártevők ne teleljenek át.
Kétszertermő (remontáló) fajtáknál ajánlatos mindent, tehát a sarjakat is levágni, különösen az árutermelő ültetvényekben.
Bár így csak az őszi termésre számíthatunk, de így az több és jobb minőségű lesz, mint a kétszeri termés mellett. Ráadásul a metszés egyszerűbb és gyorsabb.

Termővesszők metszése
A megmaradó termővesszőket tél végéig szokták visszametszeni 140-160 cm-re. Ez növeli a bogyónagyságot, és könnyebbé teszi a szedést.
Erősnövésű fajtáknál azonban ez csökkentheti a termésmennyiséget, mert túl nagy részt kellene levágni.

Ritkító metszés
A termővesszők és a sarjak nagy versenyben vannak egymással, a ritkítás fokozza a megmaradó sarjak erősségét, amellett fokozza a terméshozamot és a bogyónagyságot. Könnyebbé válik a szedés munkája is, és kevesebb lesz a gombabetegség.
Soros művelésnél 10-12 sarj maradjon folyóméterenként. Fontos szempont a sorok szélességének megtartása is, ajánlott a 30-45 cm-es szélesség. A sarjritkítást elvégezni legegyszerűbb a szedési időszak utáni metszéssel együtt.

Sarjritkítás vegyszerrel
Ha a fajta olyan erős növekedésű, hogy nagyon sok sarjat hoz, ajánlatos perzselő hatású vegyszerrel (Finale) elpusztítani  az elsőként kihajtókat. Így elérhető, hogy a kívánatos  sűrűségben maradjanak a sarjak. Csak olyan kontakt szer alkalmas, amely csak azokat a zöld részeket pusztítja el, amelyekre rákerül, de a fás részeket nem károsítja, és a talajba kerülve a gyökerekre sincs hatása.

Mechanikus ritkítás
A sorcsíkokon kívül előtörő sarjak kivágására bozótirtó vagy fűnyíró gépet lehet használni.

Kitépés kézzel
Tavasszal, amikor a sarjak még nem érték el a 30 cm-es nagyságot, kézzel könnyen ki lehet tépni.

 
Reklám

Szabályzat

Itt jelentkezz!-LEZÁRVA

Jelentkeztek

Eredmények
 
E-mail(G-Mail)
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírdetés
Free TopSite
 
Hirdetés
 
Hivatkozások
 
Számláló
 
Hányan vagyunk?
látotagó van online.
 

Beállítás Kezdőlapnak!

Tégy a kedvencekhez!

 
Iskolák

3F Tanfolyam
Kertészeti Egyetem
Jó pap holtig TANUL
Mezőgazdasági Könyvtár
Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Intézet

 
Idő
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Honalpverseny

Szabályzat

Itt jelentkezz!-LEZÁRVA

Jelentkeztek

Eredmények

 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal