Míg a nőszirom latin nevét (Iris) a szivárvány görög istenének neve után kapta, mert szinte minden színben megtalálható, addig a magyar nőszirom elnevezés Diószegi Sámueltől ered. Megközelítőleg 300 rizómás és 40 hagymagumós, az északi féltekén őshonos botanikai faj és több ezer keresztezett hibrid tartozik a nőszirmokhoz.
Ökológiai igényük igen szélsőséges, a kőtörmelékes lejtők és hegyi sztyepprétek szárazságtűrő törpe íriszétől (Iris pumila), a Távol-Kelet savanyú, tőzeges mocsaraiban élő vízparti nősziromig (Iris kaempferri) megtalálhatjuk a legkülönbözőbb fajokat. Magyarországon 8 faj él, mint pl. az apró nőszirom (Iris pumila), a homoki nőszirom (Iris arenaria) és a magyar nőszirom (Iris aphylla). A mocsári nőszirmot (Iris pseudacorus) kivéve minden nőszirom védelem alatt áll.
Tudtad? |
-
Iris a görög mitológiában az istenek követe, a szivárvány, a világ sokszínűségének szimbóluma.
-
A húszforintos hátoldalát a magyar nőszirom (Iris aphilla subsp. hungarica) díszíti.
-
Virágnyelven a nőszirom: nőknek a befogadást, férfiaknak az odaadást jelképezi.
-
Van Gogh: Íriszek (1889) című alkotása minden idők egyik legdrágább festménye (1987-ben 53 millió dollárért kelt el) |
Az első tudományos osztályzásuk 1962-ben történt és G. I. Rodionenko orosz botanikus nevéhez fűződik, jelenleg a nyugati világban azonban teljesen más osztályozási rendszert használnak. Gyöktörzses vagy hagymás évelők. Minden virágban három külső lehajló - gyakran szakállas vagy tarajos - és három belső lepellevél található. Méretétől és igényeitől függően szinte bárhova ültethető a szegélytől, a vízparton keresztül a sziklakertig. Egy-két kivételtől eltekintve az íriszek teljesen télállóak.
Botanikailag két nagy csoportba oszthatóak:
Gyöktörzses nőszirmok: ilyenek a szakállas íriszek, a szakálltalan íriszek (mint pl. a japán íriszek és a tarajos íriszek). Hagymás nőszirmok: mint a Xiphium (a spanyol, angol és holland íriszek), a Juno és a Reticulata íriszek.
Gyöktörzses nőszirmok: általánosságban elmondható, hogy tápdús, jó vízgazdálkodású talajt és sok napsütést kívánnak. Virágzásuk kora tavasztól kora nyárig tart. A szibériai nőszirom (Iris siberica) és japán nőszirom (Iris ensata) fajok a nedves környezetet kedvelik, így kerti tavak mellett vagy rendszeres öntözéssel érzik jól magukat. A japán nőszirmot közvetlenül a vízbe, pár centivel a vízszint alá is tehetjük. A föld alatt vagy a föld felszínén kúszó hajtásaikkal gyorsan terjednek. A növény szaporítása a rizómák szétosztásával, a sarjak szétültetésével vagy őszi magvetéssel lehetséges.
Hagymás nőszirmok: raktározó szervük a hagyma, de húsos, megvastagodott gyökereik is lehetnek. Ilyen pl. a buharai nőszirom (Iris bucharica). A színpompás spanyol, angol és holland íriszek nagyon széles körben elterjedtek, mert vágott virágnak kitűnően alkalmasak. Általánosságban elmondható, hogy tápdús, de kissé meszes, jó vízgazdálkodású talajt és sok napsütést kívánnak. A Reticulata íriszek apró termetűek és kora tavasszal virágoznak, így értékes színfontjai lehetnek az ébredező tavaszi kertnek.
www.tulipanvilag.hu - Különleges hagymák, különleges embereknek! |